Metody depilacji

Gładkie nogi? A może strefa bikini idealnie przygotowana na wakacyjny wyjazd? Zanim zdecydujemy się na zabieg depilacji, sprawdźmy, jaki mamy wybór.

Depilacja woskiem.

Zacznijmy od tych najmniej przyjemnych i co tu dużo mówić, bolesnych metod depilacji. Do tego czasochłonny, a wykonywany w gabinetach kosmetycznych – nieco kosztowny. By wykonać depilację woskiem w domu, potrzebny nam będzie wosk do depilacji, naczynie do jego podgrzania, paski fizelinowe i szpatułka.

Depilacja plastrami.

To metoda depilacji podobna do poprzedniej, ale dużo prostsza i szybsza. Wystarczy rozgrzać plaster w dłoniach i przyłożyć do miejsca depilacji. By zabieg się udał, włoski muszą mieć długość ok. 6-8 mm. Plaster odrywamy szybkim ruchem pod włos, co niestety musi trochę zaboleć. Jeśli zatem nasz próg wytrzymałości na ból jest niski, zdecydowanie warto rozejrzeć się za innymi metodami depilacji.

Depilacja pastą cukrową

Możemy na przykład wybrać pastę cukrową. Przy umiejętnym wykonaniu, ból jest minimalny, gdyż włosków nie wyrywamy w kierunku przeciwnym do ich wzrostu. Minusem jest czasochłonność. Masę cukrową należy dokładnie rozprowadzić na depilowanym obszarze, a potem powtórzyć kilka razy, by pozbyć się wszystkich włosków. Jeśli więc mamy czas i cierpliwość, ta metoda jest warta uwagi.

Depilacja kremem

Szybka i dość skuteczna metoda, w dodatku bezbolesna. Włoski pod wpływem nakładanego kremu rozpuszczają się już po kilku – kilkunastu minutach (zwykle warto poczekać nieco dłużej, niż sugeruje producent), a my ściągamy je szpatułką i przemywamy ciało wodą.

Depilacja maszynką do golenia.

Tu maszynka do golenia z trzema ostrzami i paskiem nawilżającym plus pianka wystarczą, by nasze ciało złapało poślizg. Warto wybierać maszynki dla kobiet, a nie zwykłe maszynki do golenia dla mężczyzn. Ten rodzaj depilacji jest szybki i bezbolesny. Nie wymaga też udania się do salonu kosmetycznego.

Depilacja depilatorem elektrycznym

Kolejną opcją jest użycie depilatora elektrycznego. Wybór jest spory i każdy znajdzie tu sprzęt dopasowany do swoich potrzeb. Zwróćmy przy tym uwagę na obecność nakładki masującej, co dodatkowo zwiększy komfort zabiegu depilacji.

Depilacja IPL

To dość nowa metoda depilacji światłem. Polega na naświetlaniu niewielkich obszarów skóry, krótkimi impulsami światła o wysokiej intensywności, co prowadzi do podgrzania melaniny w cebulce włosa i zniszczenia mieszka włosowego.

Depilacja laserem

To całkowite, albo prawie całkowite usunięcie owłosienia na długi czas. Wszystko dzięki selektywnej fototermolizie. Wiązka światła laserowego wnika w skórę i niszczy mieszki włosowe, nie naruszając przy tym struktury naskórka. By utrwalić zabieg, warto go powtórzyć po dwóch latach i zniszczyć pojedyncze włosy, które mogły pojawić się na skórze.

Wybór należy do nas. Jeśli wciąż będziemy mieć wątpliwości, zawsze możemy zasięgnąć rady specjalistów.